niedziela, 30 października 2016

Kompozycja Jesienna

(Jesień jest jak kobieta  czyli jest zmienna   kiedy kobieta jest smutna i płacze do pada deszcz jak kobieta jest radosna i płacze ze szczęścia pojawia się tęcza .Metafora )
                                                       Pod tym będzie galeria

(Autumn is like a woman, so it is variable when a woman is sad and crying to rain as a woman is joyful and crying with happiness comes a rainbow. Metaphor)

niedziela, 23 października 2016

Częstochowa

(ros. Ченстохова lub Ченстохов rzadko Ченстохово, niem. Tschenstochau, jid. טשענסטאָכאָוו; Czenstochow)[4]miasto na prawach powiatu w województwie śląskim w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975–1998 była stolicą województwa częstochowskiego.
Częstochowa jest położona w Małopolsce[5], nad rzeką Wartą, w trzech mezoregionach fizycznogeograficznych, należących do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. 30 września 2014 r. miasto miało 231 115 mieszkańców[2]. Jest to 13. miasto w Polsce pod względem zajmowanej powierzchni i pod względem liczby ludności (drugie wśród miast niewojewódzkich)[6].
Stara Częstochowa, obecnie część Częstochowy, została założona między 1370 i 1377 rokiem[1] i była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego[7]. Współczesna Częstochowa powstała z połączenia Starej Częstochowy z Częstochówką 19 sierpnia 1826 roku[8].
Częstochowa jest centralnym miastem aglomeracji częstochowskiej, a także największym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym w subregionie północnym województwa śląskiego[9]. W mieście znajduje się bazylika jasnogórska oraz klasztor na Jasnej Górze z, uważanym przez część chrześcijan za cudowny, obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej – główny ośrodek kultu maryjnego i pielgrzymowania w Polsce[10]

Przez Częstochowę płynie rzeka warta

Atrakcje turystyczne




Informacje pochodża ze strony https://pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C4%99stochowa#Atrakcje_turystyczne

niedziela, 16 października 2016

Łódź


Można Zwiedzić  Atlas Arenę,Radegast, Teatr wielki w Łódź,Centrum muzeum Włókiennictwa .
 Ciekawostki
  • W Łodzi znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Umieszczono je w XIX-wiecznej rezydencji największego przemysłowca łódzkiego Karola Scheiblera. Można w nim zobaczyć stałe wystawy oryginalnych scenografii filmowych, lalki, tajemnice kina i wiele wystaw czasowych.
  • Łódź przez wiele lat gościła słynny festiwal Camerimage, który przeniósł się w 2010 r. do Bydgoszczy z powodu konfliktów natury finansowo-politycznej.
  • Cmentarz Żydowski w Łodzi zajmuje powierzchnię 42 ha i jest największym żydowskim cmentarzem w Europie. Pochowano na nim ok. 220 tys. zmarłych. Na cmentarzu znajduje się również największa na świecie żydowska budowla cmentarna, którą jest grób Izraela Poznańskiego, oraz największy na świecie żydowski dom pogrzebowy.
  • Łódzki Las Łagiewnicki jest największym leśnym kompleksem miejskim na terenie Europy.
  • W Łodzi jest ok. 70 skwerów i parków. Dawniej teren porastała Puszcza Łódzka, dzięki której maleńka osada w tak krótkim czasie rozwinęła się potężny ośrodek przemysłu włókienniczego. Obecnie na terenie miasta pozostało 2378 ha lasów. Łączna powierzchnia parków miejskich w Łodzi wynosi 503,8 ha
  • Po najsłynniejszej łódzkiej ulicy Piotrkowskiej jeździ zabytkowy Trambus. Jest to replika zabytkowego tramwaju Herbrand. Przejażdżka w cenie miejskiego biletu urozmaicona jest opowieściami z historii miasta.
  • W Łodzi urodził się i mieszkał słynny reżyser Jan Machulski.
  • Łódź nazywana jest często miastem festiwali. Odbywa się tu wiele imprez o randze międzynarodowej. Do najważniejszych zalicza się Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Międzynarodowy Festiwal Odkrywców, Podróżników i Ludzi Aktywnych "Mediatravel", Łódzkie Spotkania Baletowe, Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Międzynarodowy Festiwal Graffiti "Meeting of Styles", Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej TrotuArt, Łódzkie Spotkania Teatralne i wiele innych.
  • W Łodzi obowiązuje specyficzna gwara regionalna obejmujaca wiele słów, jakich nie można usłyszeć nigdzie indziej. Typowo łódzkie są: angielka, krańcówka, migawka, tytka.
  • W grudniu 1898 roku Łodzi powstała pierwsza w Polsce elektryczna sieć tramwajowa. Dziś jest ona zaliczana do największych na kontynencie.
  • Typowym widokiem na łódzkiej Piotrkowskiej są riksze. Przewoźnicy na rowerach pojawili się w tym mieście jako pierwszym w Europie po wieloletniej przerwie. Przejażdżka rikszą po „Pietrynie” za jedyne 5 zł należy do największych atrakcji turystycznych. Można wówczas w spokoju podziwiać bajeczne secesyjne kamienice i pałacyki.
  • W mieście nadal znajduje się 18 rzek, których łaczna długość to 126 km. Wiele z nich przykrytych jest ulicami, ale w miejskich parkach wciąż można zobaczyć odsłonięte koryta, będące świadectwem dawnej włókienniczej wielkości miasta.
  • Łódź na podobieństwo Hollywood ma własną Aleję Gwiazd. Znajduje się ona na Piotrkowskiej, a powstała z inicjatywy Jana Machulskiego. Wmurowane w chodnik gwiazdy upamiętniaja takie sławy, jak Daniel Olbrychski, Zbigniew Cybulski, Andrzej Seweryn, Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz czy Cezary Pazura.
  • Na jednej z łódzkich kamienic przy ul. Piotrkowskiej 152 można zobaczyć największe na świecie graffiti, które w 2011 r. trafiło de Księgi Rekordów Guinessa. Malowidło zostało wykonane na powierzchni ok. 900 m2 przez grupę Design Futura, a do jego wykonania zużyto 1000 puszek farby.
  • W przeszłości Łódź znana była jako miasto jednej ulicy, stu pałaców i tysiąca kominów.
  • Łódź jest powszechnie znana jako filmowe centrum Polski. Z łódzkiej „Filmówki” wywodzą się m.in. Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Kazimierz Kutz.Informacje pochodzą ze strony :http://polska.lovetotravel.pl/ciekawostki_o_lodzi

niedziela, 9 października 2016

Poznań

Ciekawostki

niedziela, 2 października 2016

Historia Rakowa

1.Raków – dzielnica Częstochowy, położona na południowy wschód od centrum miasta, na lewym brzegu Warty. Od zachodu ograniczona jest drogą krajową nr 1. Graniczy z dzielnicami Błeszno, Wrzosowiak, Ostatni Grosz oraz Zawodzie-Dąbie. Przebiega przez nią linia kolejowa Warszawa CentralnaKatowice (pierwotnie kolej warszawsko-wiedeńska) wraz ze stacją Częstochowa Raków (przez wiele lat noszącą nazwę Częstochowa Błeszno). Przeważa zabudowa wielorodzinna..

2 Historia

W 1377 r. książę Władysław Opolczyk nadał braciom o imionach Jaśko i Niczko kuźnicę na terenie wsi Błeszno, nad rzeką Wartą, w miejscu dzisiejszej huty[2]. Sam Raków pierwszy raz wzmiankowano w 1631 r. jako las należący do gruntów miejskich.
Losy dzielnicy związane są z położoną nieopodal Hutą Częstochowa. Do lokalizacji zakładu w tym miejscu przyczyniły się: zasoby rud żelaza w okolicach Częstochowy, bliskość kopalń węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim, obfitość taniej siły roboczej, tanie grunty oraz dostęp do Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Prace budowlane w oparciu o projekty inżynierów Józefa Chlebowskiego, Józefa Chmurskiego i Leopolda Sobańskiego rozpoczęto w 1896 roku, a zakończono w 1902 r[2].
Osiedle robotnicze Raków zbudowane zostało na przełomie XIX i XX wieku, gdy powstała huta; przeprowadzono wówczas elektryfikację (1904 r.)[2], wybrukowano ulice, zbudowano szkołę i kościół. W tym czasie Raków funkcjonował wówczas jako fragment wsi Huta Stara B. W roku 1921 utworzono klub piłkarski Racovia (obecnie Raków Częstochowa), a w 1928 licząca 7 tys. mieszkańców osada przemysłowa włączona została do miasta na wyraźne żądanie jej mieszkańców[3].
Gwałtowny rozrost dzielnicy nastąpił po II wojnie światowej, co było odpowiedzią na rozbudowę huty: powstały osiedla Raków I (już w 1949), Raków II i Raków III, w skład których oprócz kilkukondygnacyjnych budynków mieszkalnych weszły szkoły i przedszkola. Wytyczono wówczas socrealistyczną aleję Pokoju, którą od 1959 kursują tramwaje. Do 1971 tramwaj jeździł też ulicą Łukasińskiego. W latach 1968–2000 przy Alei Pokoju mieściło się kino Relax z 590 miejscami. W 2000 r. budynek kina przebudowano na supermarket Leader Price (obecnie Tesco). Wzdłuż alei, między rzędami lip, znajduje się ścieżka rowerowa. Niegdyś pełna punktów handlowych i usługowych, aleja Pokoju obecnie podupadła.

3 Obiekty położone w dzielnicy

  • rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej
  • pałacyk Hantkego wzniesiony w latach 1900–1903 w stylu francuskiego neobaroku z żeliwnymi dekoracjami klatki schodowej (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury[4]) otoczony parkiem
  • domy majsterskie i robotnicze z czerwonej cegły (nie otynkowane) wybudowane w latach 1900–1902
  • dawny budynek zarządu huty i siedziba dyrektora (z drewnianą werandą, wewnątrz zabytkowe kaflowe piece i kominek z płaskorzeźbioną dekoracją), w którym mieścił się przyzakładowy żłobek
  • kościół parafialny (w 2002 podniesiony do godności sanktuarium) pw. św. Józefa Rzemieślnika z lat 1926–1933 (eklektyczny z elementami polskiego gotyku, renesansu i baroku, wewnątrz neobarokowe chrzcielnica i ambona z 1953) – kolebka częstochowskiej Solidarności
  • Stadion Rakowa
  • 4

    Galeria


      Informacje i zdjęcia pochodzą z Wikipedii