sobota, 5 listopada 2016

niedziela, 30 października 2016

Kompozycja Jesienna

(Jesień jest jak kobieta  czyli jest zmienna   kiedy kobieta jest smutna i płacze do pada deszcz jak kobieta jest radosna i płacze ze szczęścia pojawia się tęcza .Metafora )
                                                       Pod tym będzie galeria

(Autumn is like a woman, so it is variable when a woman is sad and crying to rain as a woman is joyful and crying with happiness comes a rainbow. Metaphor)

niedziela, 23 października 2016

Częstochowa

(ros. Ченстохова lub Ченстохов rzadko Ченстохово, niem. Tschenstochau, jid. טשענסטאָכאָוו; Czenstochow)[4]miasto na prawach powiatu w województwie śląskim w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975–1998 była stolicą województwa częstochowskiego.
Częstochowa jest położona w Małopolsce[5], nad rzeką Wartą, w trzech mezoregionach fizycznogeograficznych, należących do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. 30 września 2014 r. miasto miało 231 115 mieszkańców[2]. Jest to 13. miasto w Polsce pod względem zajmowanej powierzchni i pod względem liczby ludności (drugie wśród miast niewojewódzkich)[6].
Stara Częstochowa, obecnie część Częstochowy, została założona między 1370 i 1377 rokiem[1] i była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego[7]. Współczesna Częstochowa powstała z połączenia Starej Częstochowy z Częstochówką 19 sierpnia 1826 roku[8].
Częstochowa jest centralnym miastem aglomeracji częstochowskiej, a także największym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym w subregionie północnym województwa śląskiego[9]. W mieście znajduje się bazylika jasnogórska oraz klasztor na Jasnej Górze z, uważanym przez część chrześcijan za cudowny, obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej – główny ośrodek kultu maryjnego i pielgrzymowania w Polsce[10]

Przez Częstochowę płynie rzeka warta

Atrakcje turystyczne




Informacje pochodża ze strony https://pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C4%99stochowa#Atrakcje_turystyczne

niedziela, 16 października 2016

Łódź


Można Zwiedzić  Atlas Arenę,Radegast, Teatr wielki w Łódź,Centrum muzeum Włókiennictwa .
 Ciekawostki
  • W Łodzi znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Umieszczono je w XIX-wiecznej rezydencji największego przemysłowca łódzkiego Karola Scheiblera. Można w nim zobaczyć stałe wystawy oryginalnych scenografii filmowych, lalki, tajemnice kina i wiele wystaw czasowych.
  • Łódź przez wiele lat gościła słynny festiwal Camerimage, który przeniósł się w 2010 r. do Bydgoszczy z powodu konfliktów natury finansowo-politycznej.
  • Cmentarz Żydowski w Łodzi zajmuje powierzchnię 42 ha i jest największym żydowskim cmentarzem w Europie. Pochowano na nim ok. 220 tys. zmarłych. Na cmentarzu znajduje się również największa na świecie żydowska budowla cmentarna, którą jest grób Izraela Poznańskiego, oraz największy na świecie żydowski dom pogrzebowy.
  • Łódzki Las Łagiewnicki jest największym leśnym kompleksem miejskim na terenie Europy.
  • W Łodzi jest ok. 70 skwerów i parków. Dawniej teren porastała Puszcza Łódzka, dzięki której maleńka osada w tak krótkim czasie rozwinęła się potężny ośrodek przemysłu włókienniczego. Obecnie na terenie miasta pozostało 2378 ha lasów. Łączna powierzchnia parków miejskich w Łodzi wynosi 503,8 ha
  • Po najsłynniejszej łódzkiej ulicy Piotrkowskiej jeździ zabytkowy Trambus. Jest to replika zabytkowego tramwaju Herbrand. Przejażdżka w cenie miejskiego biletu urozmaicona jest opowieściami z historii miasta.
  • W Łodzi urodził się i mieszkał słynny reżyser Jan Machulski.
  • Łódź nazywana jest często miastem festiwali. Odbywa się tu wiele imprez o randze międzynarodowej. Do najważniejszych zalicza się Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Międzynarodowy Festiwal Odkrywców, Podróżników i Ludzi Aktywnych "Mediatravel", Łódzkie Spotkania Baletowe, Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Międzynarodowy Festiwal Graffiti "Meeting of Styles", Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej TrotuArt, Łódzkie Spotkania Teatralne i wiele innych.
  • W Łodzi obowiązuje specyficzna gwara regionalna obejmujaca wiele słów, jakich nie można usłyszeć nigdzie indziej. Typowo łódzkie są: angielka, krańcówka, migawka, tytka.
  • W grudniu 1898 roku Łodzi powstała pierwsza w Polsce elektryczna sieć tramwajowa. Dziś jest ona zaliczana do największych na kontynencie.
  • Typowym widokiem na łódzkiej Piotrkowskiej są riksze. Przewoźnicy na rowerach pojawili się w tym mieście jako pierwszym w Europie po wieloletniej przerwie. Przejażdżka rikszą po „Pietrynie” za jedyne 5 zł należy do największych atrakcji turystycznych. Można wówczas w spokoju podziwiać bajeczne secesyjne kamienice i pałacyki.
  • W mieście nadal znajduje się 18 rzek, których łaczna długość to 126 km. Wiele z nich przykrytych jest ulicami, ale w miejskich parkach wciąż można zobaczyć odsłonięte koryta, będące świadectwem dawnej włókienniczej wielkości miasta.
  • Łódź na podobieństwo Hollywood ma własną Aleję Gwiazd. Znajduje się ona na Piotrkowskiej, a powstała z inicjatywy Jana Machulskiego. Wmurowane w chodnik gwiazdy upamiętniaja takie sławy, jak Daniel Olbrychski, Zbigniew Cybulski, Andrzej Seweryn, Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz czy Cezary Pazura.
  • Na jednej z łódzkich kamienic przy ul. Piotrkowskiej 152 można zobaczyć największe na świecie graffiti, które w 2011 r. trafiło de Księgi Rekordów Guinessa. Malowidło zostało wykonane na powierzchni ok. 900 m2 przez grupę Design Futura, a do jego wykonania zużyto 1000 puszek farby.
  • W przeszłości Łódź znana była jako miasto jednej ulicy, stu pałaców i tysiąca kominów.
  • Łódź jest powszechnie znana jako filmowe centrum Polski. Z łódzkiej „Filmówki” wywodzą się m.in. Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Kazimierz Kutz.Informacje pochodzą ze strony :http://polska.lovetotravel.pl/ciekawostki_o_lodzi

niedziela, 9 października 2016

Poznań

Ciekawostki

niedziela, 2 października 2016

Historia Rakowa

1.Raków – dzielnica Częstochowy, położona na południowy wschód od centrum miasta, na lewym brzegu Warty. Od zachodu ograniczona jest drogą krajową nr 1. Graniczy z dzielnicami Błeszno, Wrzosowiak, Ostatni Grosz oraz Zawodzie-Dąbie. Przebiega przez nią linia kolejowa Warszawa CentralnaKatowice (pierwotnie kolej warszawsko-wiedeńska) wraz ze stacją Częstochowa Raków (przez wiele lat noszącą nazwę Częstochowa Błeszno). Przeważa zabudowa wielorodzinna..

2 Historia

W 1377 r. książę Władysław Opolczyk nadał braciom o imionach Jaśko i Niczko kuźnicę na terenie wsi Błeszno, nad rzeką Wartą, w miejscu dzisiejszej huty[2]. Sam Raków pierwszy raz wzmiankowano w 1631 r. jako las należący do gruntów miejskich.
Losy dzielnicy związane są z położoną nieopodal Hutą Częstochowa. Do lokalizacji zakładu w tym miejscu przyczyniły się: zasoby rud żelaza w okolicach Częstochowy, bliskość kopalń węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim, obfitość taniej siły roboczej, tanie grunty oraz dostęp do Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Prace budowlane w oparciu o projekty inżynierów Józefa Chlebowskiego, Józefa Chmurskiego i Leopolda Sobańskiego rozpoczęto w 1896 roku, a zakończono w 1902 r[2].
Osiedle robotnicze Raków zbudowane zostało na przełomie XIX i XX wieku, gdy powstała huta; przeprowadzono wówczas elektryfikację (1904 r.)[2], wybrukowano ulice, zbudowano szkołę i kościół. W tym czasie Raków funkcjonował wówczas jako fragment wsi Huta Stara B. W roku 1921 utworzono klub piłkarski Racovia (obecnie Raków Częstochowa), a w 1928 licząca 7 tys. mieszkańców osada przemysłowa włączona została do miasta na wyraźne żądanie jej mieszkańców[3].
Gwałtowny rozrost dzielnicy nastąpił po II wojnie światowej, co było odpowiedzią na rozbudowę huty: powstały osiedla Raków I (już w 1949), Raków II i Raków III, w skład których oprócz kilkukondygnacyjnych budynków mieszkalnych weszły szkoły i przedszkola. Wytyczono wówczas socrealistyczną aleję Pokoju, którą od 1959 kursują tramwaje. Do 1971 tramwaj jeździł też ulicą Łukasińskiego. W latach 1968–2000 przy Alei Pokoju mieściło się kino Relax z 590 miejscami. W 2000 r. budynek kina przebudowano na supermarket Leader Price (obecnie Tesco). Wzdłuż alei, między rzędami lip, znajduje się ścieżka rowerowa. Niegdyś pełna punktów handlowych i usługowych, aleja Pokoju obecnie podupadła.

3 Obiekty położone w dzielnicy

  • rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej
  • pałacyk Hantkego wzniesiony w latach 1900–1903 w stylu francuskiego neobaroku z żeliwnymi dekoracjami klatki schodowej (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury[4]) otoczony parkiem
  • domy majsterskie i robotnicze z czerwonej cegły (nie otynkowane) wybudowane w latach 1900–1902
  • dawny budynek zarządu huty i siedziba dyrektora (z drewnianą werandą, wewnątrz zabytkowe kaflowe piece i kominek z płaskorzeźbioną dekoracją), w którym mieścił się przyzakładowy żłobek
  • kościół parafialny (w 2002 podniesiony do godności sanktuarium) pw. św. Józefa Rzemieślnika z lat 1926–1933 (eklektyczny z elementami polskiego gotyku, renesansu i baroku, wewnątrz neobarokowe chrzcielnica i ambona z 1953) – kolebka częstochowskiej Solidarności
  • Stadion Rakowa
  • 4

    Galeria


      Informacje i zdjęcia pochodzą z Wikipedii

niedziela, 18 września 2016

Wyczerpy Historia

1.WYCZERP Y  DZIELNICA CZĘSTOCHOWY W POŁUDNIOWO-WSCHODNIM  CZĘŚĆ MIASTA

2.HISTORIA WYCZERP SIĘGA 7 SIERPNIA 1356 KIEDY KAZIMIERZ  WIELKI WYDAŁ PRZYWILEJ NA ZAŁOŻENIE WSI I ZASTRZEGŁ SOBIE ŚWIADCZENIA  NA WYPADEK  PRZYBYCIA DO CZĘSTOCHOWY

3 NA WYCZERP ACH WYODRĘBNIŁY   SIĘ DWIE WSIE .WYCZERP Y DOLNE I WYCZERP Y GÓRNE

4 W 1827R  W OBU  WSIACH BYŁO ŁĄCZNIE 49 DOMÓW I 332 MIESZKAŃCÓW

5 ROZWÓJ WSI  ZOSTAŁ PRZYSPIESZONY  PROCESAMI UPRZEMYSŁOWIENIA OKOLIC CZĘSTOCHOWY  DO CZEGO  PRZYCZYNIŁA SIĘ W ZNACZNYM  STOPNIU  BUDOWA LINI KOLEJOWEJ WARSZAWSKO -WIEDEŃSKIEJ 

6 1LIPCA 1932R  W GRANICE MIASTA CZĘSTOCHOWY  WŁĄCZONO WYCZERP Y DOLNE A W 1977 R RÓWNIEŻ WYCZERP Y GÓRNE  

7 W1961NA TERENIE  WYCZERP DOLNYCH  ODKRYTO  CMENTARZYSKO KULTURY ŁUŻYCKIEJ Z GROBAMI SZKIELETOWYMI  I CIAŁOPALNYMI  Z LAT 1500-1100
PRZED NASZĄ ERĄ   Z  NIMI OSADĘ  Z  PÓŹNEGO OKRESU WPŁYWÓW   RZYMSKICH 

8 KORZYSTNE  WARUNKI OFEROWANE  W XIX PRZEDSIĘBIORCOM ŚCIĄGNĘŁY DO POD CZĘSTOCHOWSKICH    WÓWCZAS WYCZERP DOLNYCH  IZYDORA GAJZLERA  
KTÓRY W 1897 WYBUDOWAŁ  HUTĘ SZKŁA PAULINA  -UTRWALAJĄC  W TEN SPOSÓB
IMIĘ SWOJEJ ŻONY .
NOWY ETAP W DZIEJACH  HUTY OTWORZYŁA BUDOWA  W 1959 R  ZAUTOMATYZOWANEJ  W 83% LINI PRODUKCYJNEJ   PROCES INWESTYCYJNY ZAKOŃCZONO W   1963 R
POD NOWYM SZYLDEM  HUTA SZKŁA  WY-CZERPY WYNIKU  KOLEJNEJ MODERNIZACJI W 1970 R  ROZPOCZĘTO FORMOWANIE SŁOIKÓW  A NASTĘPNIE  BUTELEK  TYPU WINIARY   .W 1974 R POSZERZONO ASORTYMENT O FLAKONIKI  NA PENICYLINĘ, MINIATUROWE  BUTELECZKI NA WÓDKĘ .  
   Po Angielsku  
 1.HOTEL IN THE SOUTH-EAST PART OF THE CITY

2.HISTORY OF THE JANUARY 7 AUGUST 1356 WHEN THE KAZIMIERZ GRAND PRISON HAS BEEN BRING IT TO THE LOCATION AND RESERVED THE ACCOMPLISHMENT OF THE ACCOMPLISHMENT TO THE LANDSCAPE

3 ON THE TWISTS OF THEIR HOLIDAY TWO THREE YEARS LOWER AND LOWER YEARS

4 In the 1827 AD, there were altogether 49 HOUSES AND 332 APARTMENTS

5 GROWTH DEVELOPMENTS ACCELERATED WITH THE PROCESS OF INSULATING THE CZECH SURFACE TO WHICH IT MEANS TO SUCCESSFULLY CONSTRUCT THE STRUCTURE OF THE WARSAW-VENTE RAILWAY RAILWAY


6 1LIPCA 1932R IN THE BORDERS OF THE CITY OF CZECHSTEIN INCLUDES THE LOWER YEAR AND IN 1977 ALSO THE UPPER

7 WILLIAMS OF LOWER DISCOVERY OF THE CEMETERY OF CULTURAL CULTURE WITH GLASS AND BODY GROWTHS FROM 1500-1100
BEFORE OUR SCREEN WITH OUR SAME TIME OF THE LATE PERIOD OF ROMAN EDUCATION

8 PREVIOUS CONDITIONS OFFERED IN THE 19TH CENTURY WE WENT TO THE CZĘSTOCHOWSKI AT THE LOWER LEADER OF GAZZLER ZIĘDOR
WHICH MADE PAULINA GLASS IN 1897- TAKING THIS METHOD
THE NAME OF YOUR WIFE.
THE NEW STAGE IN INDUSTRY HAS OPENED THE BUILDING IN 1959 R AUTOMATIZED IN 83% OF THE MANUFACTURING LINE THE INVESTMENT PROCESS IS COMPLETED IN 1963 R
UNDER THE NEW SUNFLOWER GLASS JEWELRY WHICH WAS THE RESULTS OF THE NEXT MODERNIZATION IN 1970 R STARTING THE FORM OF WOVEN AND WINE BUTTERLY TYPE WINE. IN 1974 R WAS SUPPLIED BY PORTICLE FLOWERS FOR MINIATURE COTTON BOTTLE.

Gry przegladarkowe

niedziela, 4 września 2016

Samochód przyszłości – model roku 2030

Jak będą wyglądały samochody za 15 lat, w 2030 roku. Jakie silniki posłużą do napędu i czy do ich prowadzenia potrzebny będzie jeszcze kierowca?
Trudno w to uwierzyć, ale samochody roku 2030 już są? W tajnych centrach projektowych dużych firm motoryzacyjnych tysiące designerów i inżynierów pracuje na samochodem przyszłości.
Stosunkowo najłatwiej mają styliści. Ich wyobraźnia i fantazja nie może mieć ograniczeń. Mogą odrzucić wszystkie dotychczasowe rozwiązania, mody i trendy. Ołówek i arkusz papieru to wszystko czego potrzebują.
Gorzej mają inżynierowie, którzy muszą wizje designerów sprowadzić na ziemię i ocenić, czy „kosmiczny" model auta da się wyprodukować.
Samochód przyszłości roku 2030 będzie miał opływową karoserię – pewną podpowiedzą może być istniejące już mocno futurystyczne BMW i8.
BMW i8 BMW i8 Foto: Auto Świat
BMW i8 – wnętrze BMW i8 – wnętrze Foto: Auto Bild / Auto Świat
W ciągu najbliższych 15 lat wszelkie multimedia przeżyją gwałtowny rozwój – znajdzie to odbicie w konstrukcji i w wyposażeniu samochodów.
Samochody przyszłości będą w pełni multimedialne – wyposażone w bardzo sprawną i szybką sieć internetową, z dużymi ekranami na desce rozdzielczej i w oparciach przednich foteli, na których będzie można wykonywać wiele operacji sterując nimi głosowo.
Także głosowo kierowca będzie sterował większością funkcji w samochodzie. Szerokopasmowy internet o wielkiej szybkości przesyłania danych pozwoli dopasować przekazywane informacje i usługi dom potrzeb poszczególnych kierowców i pasażerów.
Duża pamięć systemów sterowania i multimedialnych pozwoli w części zastąpić kierowcę, np. jeśli w środy po pracy będzie jeździł na tenisa, komputer sam zaprogramuje trasę, dobierze ulubioną stację radiową lub muzykę, obliczy czas dojazdu i wcześniej przypomni o zabraniu sprzętu.
To, że w samochodzie przyszłości będzie możliwa łączność telefoniczna i wideokonferencje z wieloma rozmówcami na raz jest oczywistą oczywistością.
Jaki napęd będą miały samochody przyszłości roku 2030?
Silnik Diesla będzie rzadkością – pozostanie raczej w dużych samochodach terenowych.
Silniki benzynowe przetrwają, ale – niestety – znikną V8-ki o dużych pojemnościach, V6-tki będą rzadkością, a standardem będzie silnik 4-cylindrowy o małej pojemności i z turbodoładowaniem (downsizing).
W 2030 roku najpopularniejszy będzie napęd hybrydowy i wodorowy – ogniwa paliwowe zamieniające wodór w prąd i parę wodną zastąpią tradycyjne silniki spalinowe.
Toyota Mirai
Informacje pochodzą ze strony http://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/samochod-przyszlosci-model-roku-2030/ndzkh

czwartek, 1 września 2016

Jasne że Alternatywa 21

Częstochowie nie ma czegoś porównywalnego.
Jedyna taka Alternatywa w Częstochowie
Ulica Mielczarskiego w Częstochowie to obecnie miejsce zmieniające dotychczasowe oblicze Starego Miasta. Pragniemy przy współpracy z lokalnymi artystami, mieszkańcami miasta ukwiecić okoliczne balkony, wspólnie namalować nowoczesny mural, czy w przyszłości powiesić nad ulicą charakterystyczne rzeźby. Pozwoli to na ożywienie tej przestrzeni, a także dalszą architektoniczną poprawę ulicy.
Jeżeli chodzi o walor kulinarny, w „Alternatywie 21” będzie można zjeść między innymi tosty, zapiekanki, kanapki, pizze, sałatki połączone z rozmaitymi dodatkami. Co więcej, klubokawiarnia będzie miała do zaproponowania lemoniady, soki ze świeżo wyciskanych owoców, kawę, herbatę. Całości będą oczywiście towarzyszyły pyszne ciasta i desery. Klienci będą mieli także możliwość samodzielnego komponowania dań oraz zamawiania ich na wynos. W przypadku „Alternatywy 21” bardzo ważny jest fakt, że posiłki będą przygotowywane ze świeżych produktów. Dlatego karta dań oprze się na produktach sezonowych. Zatem w zależności od pory roku klubokawiarnia przedstawi zróżnicowane menu, które z pewnością przypadnie do gustu naszych gości.
Jednak część gastronomiczna to nie wszystko. W spółdzielni powstanie również przestrzeń artystyczna. W „Alternatywie 21” zorganizujemy ciekawe wieczory tematyczne (poetyckie, filmowe), spektakle teatralne, wernisaże wystaw czy nawet speed dating (szybkie randki). Chcemy zaangażować do działania jak najwięcej osób. Dlatego wybór inicjatyw artystycznych czy społecznych będzie inspirowany także opiniami oraz pomysłami klientów. W lokalu pojawi się mała scena, która stanie się przestrzenią dla wielu artystów. Będzie to doskonałe miejsce na występy muzyków, poetów, aktorów… Alternatywny charakter miejsca zwieńczy między innymi wyjątkowe teatralne oświetlenie. Z kolei na ścianach planujemy zaprezentować piękne obrazy wykonane przez lokalnych artystów o różnej sprawności.
Ponadto w „Alternatywie 21”, w specjalnie przygotowanym miejscu klienci spółdzielni będą mogli zakupić rzeczy wytworzone w ramach rękodzieła, przygotowanego przez lokalnych artystów czy przez Centrum Integracji Społecznej lub Warsztaty Terapii Zajęciowej.
Obecnie trwają pracę remontowe lokalu. Pragniemy, aby Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że alternatywa 21” tworzona była przy udziale wielu osób, partnerów, firm, instytucji. Serdecznie zapraszam i szczerze prosimy o pomoc w powstawaniu tego wyjątkowego miejsca. Tel: 786-101-133, e-mail: k.polak@oczamibrata.pl